…A co když nechcete čekat na důchod?

 

 

 Respektive, co když chcete odejít do důchodu dříve? Znáte to, s vyšším věkem je každý den náročnější a náročnější vstát z postele. Připravit se a věnovat se každodenní rutině, kterou vykonáváte třeba 40 let. Je z toho nějaká cesta ven? Co je to předdůchod, nebo a jak zažádat o předčasný důchod? To se dozvíte v následujícím článku.

Přemýšlíte, jestli odejít do předčasného důchodu ještě v roce 2022 a využít valorizace z aktuálního roku?

 Kdy tedy můžete zaslouženého odpočinku využít? V podstatě kdykoliv. Přináší to ale svá rizika, zejména Vám přibude povinnost si platit zdravotní pojištění a léta předčasného odchodu nejsou příznivým faktorem k výpočtu starobního důchodu. Nezalekli jste se? V tom případě potřebujete vyplnit žádost o penzi, kdy Vám správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) pošle výpis dob pojištění, které jsou evidované.

Chybí-li některé doby pojištění, pomohou i pracovní smlouvy, popřípadě výplatnice. Velkou nevýhodou ale je, že je třeba mít našetřeno. Článek Do důchodu s 3,4 miliony si můžete přečíst zde.

A pak tu máme předčasný důchod

 Zde je háček. Do předčasného důchodu je stanovena věková hranice 60 let. Platí taky, že musíte mít odpracováno minimálně 35 let. Je předčasný důchod vůbec výhodný? Ne, jelikož je nižší, než kdybyste dostávali penzi řádnou. A nižší také zůstane, krácení je trvalé a počítá se procentuálně za každých 90 dní, o které jdete do důchodu dříve. A procento se zvyšuje, čím dříve do důchodu odcházíte.

Co to tedy znamená?

 Krácení je nevratné! Důchodová částka ve výši 16 144 Kč, se při předčasném důchodu , do kterého odejdete o rok dříve před daným důchodovým věkem se sníží o – 878 Kč. Pět let už udělá téměř – 5 888 Kč.

 Pro vzorový příklad klikněte zde

 Další nevýhodou je že současně s předčasným důchodem nemůžete vykonávat práci na HPP. Jedinou výlukou je, pokud uzavřete dohodu o provedení práce s výdělkem do 10 000 korun, popřípadě dohodu o pracovní činnosti s výdělkem do 2 500 Kč. Podnikat můžete, ale jen s tak malými příjmy, abyste se nestali plátci důchodového pojištění – v roce 2019 byla hranice 78 476 korun za rok.

Chcete nezávazně spočítat, jak by vypadal předčasný důchod ve vašem případě?

 

 Předdůchod

 Odchod do předdůchodu můžete využít až pět let předem. Kde je háček? Nepočítají se z Vašeho skutečného důchodového věku, ale z věku stejně starého muže, tedy bez ohledu na počet vychovaných dětí, či zda jste žena.

Předdůchod musí trvat alespoň dva roky. Kde je háček u tohoto důchodu? Musíte si na něj sami předem naspořit v rámci doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). A to minimálně pět let. Částka, kterou musíte mít k dispozici, je předepsaná a nelze s ní hýbat. Pro rok 2020 platí, že je třeba mít naspořeno alespoň 10 109 Kč na měsíc. Tzv. 30% z průměrné mzdy v ČR.

Výplata předdůchodu musí trvat nejméně 2 roky, nejdéle 5 let. To znamená, že je nutné mít naspořeno nejméně 242 618 Kč (pro dva roky) nebo    606 540 Kč (na pět let).

Předdůchod umožňuje vyplacení klientem naspořených peněz na doplňkovém penzijním spoření, a to i před 60. rokem věku. Občan pobírající předdůchod může být evidován na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti v plné výši.

Co to tedy znamená? 

 Důchodová částka ve výši 16 144 Kč, se při předddůchodu , do kterého odejdete o rok dříve před daným důchodovým věkem ,se sníží o – 516 Kč. Pět let už udělá téměř – 1 291Kč.

Pro vzorový příklad předdůchod – klikněte ZDE!

Výhody čerpání předdůchodu společně s evidencí na Úřadu práce

 

Souběžné pobírání předdůchodu a dávky podpory v nezaměstnanosti dokáží dostatečně pokrýt životní náklady.

Jestliže je klient evidován na úřadu práce, a přitom pobírá předdůchod, jeho evidovaná doba pojištění je snížena jen v malé míře, neboť evidence na úřadu práce se započítává jako náhradní doba pojištění (redukována 80%).

Varianta pobírání předdůchodu společně s evidencí na úřadu práce se nejčastěji využívá, jestliže příjmy z výdělečné činnosti klienta jsou nízké a snižují osobní vyměřovací základ.

Varianta čerpání předdůchodu společně s evidencí na úřadu práce se jeví jako nejvhodnější rozhodnutí, jak překlenout dobu do nároku na důchod. Hlavní předností předdůchodu pro žadatele je, že může i nadále neomezeně pracovat. Potom by se evidovaná doba pojištění nesnížila a starobní důchod byl by vypočítán v plné výši.

Jaký to bude mít vliv na evidovanou dobu pojištění a výši starobního důchodu, v případě klienta, který bude evidován na úřadu práce 2 roky a z toho 11 měsíců bude pobírat podporu v nezaměstnanosti, vidíte v modelové tabulce níže.

Co to tedy znamená?

Důchodová částka ve výši 16 144 Kč, se při předddůchodu , do kterého odejdete o rok dříve před daným důchodovým věkem , sníží o – 258 Kč. Pět let už udělá téměř – 516 Kč.

Pro vzorový příklad předdůchodu – úřad práce klidněte ZDE!

A co když odejdu do důchodu později?

 

Někteří z nás si ale ve své práci libují. Co se stane, pokud odchod do penze odkládáte? Odchod do důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru ani z vaší strany, ani ze strany zaměstnavatele.

Můžete si tedy dál vesele vydělávat a současně pobírat penzi. Již 3 měsíce práce po vzniku nároku na důchod (práce v důchodovém věku) se rovnají jednomu roku práce před dosažením důchodového věku. A to už se pak při výpočtu penze vyplatí. U důchodu 10 tisíc korun je to navýšení přibližně 200 korun měsíčně. Náš článek Navyšování důchodů 2020 – S námi víte, na čem jste najdete zde.

Na jakou výši důchodu mám nárok?

 

Už z předchozích článků je vidno, že spočítat si starobní penzi je poměrně složité. Snad i proto vám to Česká správa sociálního zabezpečení neudělá nanečisto a částky, kterou Vám vyjdou z kalkulaček jsou pouze orientační. Málokdy dostanete to, na co máte skutečně nárok. Pokud opravdu stojíte o výpočet důchodu a mít jistotu, že dostanete přesně to, na co máte nárok, obraťte se na naše specialisty.

Nabízíme kompletní služby a vypracování důchodové zprávy, díky čemuž můžete dosáhnout na důchodovou částku vyšší a to až o několik tisíc korun. Pokud si chcete důchod vypočítat sami, nabízíme i interaktivní ebooky, díky nímž si můžete důchod vypočítat sami.

Pracovali jste dost dlouho?

 

Na dřívější odchod do důchodu dosáhnete, pokud jste se narodili před rokem 1971, tedy jste-li žena, která vychovala děti, můžete se dostat do důchodu i dříve než v 65 letech. Tabulky důchodového věku naleznete na stránkách www.cssz.cz. Platí pořád stejné podmínky, ti, kdo momentálně nastupují do starobního důchodu, musí mít musí mít odpracováno 35 let, během kterých si platili (nebo za ně zaměstnavatel odváděl) sociální pojištění. Nejpozději by se člověk měl do důchodu dostat v 70 letech.

Důchod a daně

 

Pokud si při pobírání důchodu aktivně přivyděláváte, přicházejí daňové povinnosti. Jak je to správně s daní z příjmů? Povinnost daňového přiznání vzniká, pokud jste si k důchodu přivydělali víc než 15 000 korun, pokud ovšem celkový přivýdělek nečinil víc než 165 600 korun ročně, daň z příjmu se neodvádí. I na důchodce se uplatňuje tzv. sleva na poplatníka. Ta činí 24 840 korun, a tak patnáctiprocentní daň vypočtená do této výše zmizí, jelikož ji pokryje tato sleva.

Nejčastější formou přivýdělku je práce, která se uzavírá na dohodu o provedení práce, takzvané DPP. Zde, když příjmy nepřevýší 10 000 korun za měsíc, zaplatí zaměstnavatel takzvanou srážkovou daň (15 procent ze mzdy) a zaměstnanec se pak nemusí o daňové přiznání vůbec starat.

Dále pak DPČ- dohoda o provedení činnosti, zde ale částka nesmí převýšit 2500 korun, jinak se na ní sleva na dani nedá uplatnit.

A jak je to s daněním důchodů?

 

Starobní penze není třeba danit, pokud nepřevýší 480 600 korun za rok (částka je proměnlivá, tato platí pro rok 2019). Výše odpovídá měsíční penzi 40 050 korun, takže danění důchodu se většiny penzistů netýká. Kdo má důchod vyšší, uvede to, co hranici překračuje, do daňového přiznání jako takzvaný ostatní příjem podle § 10.