Nárok na starobní důchod: Jak splnit podmínky doby pojištění

Aby bylo možné získat starobní důchod, je potřeba splnit určité podmínky, především dostatečnou dobu pojištění a dosažení důchodového věku. Získání starobního důchodu závisí na minimální době pojištění, která zahrnuje nejen odpracované roky, ale i tzv. náhradní doby. Tento článek poskytne přehled o tom, jaké podmínky je potřeba splnit a co se do doby pojištění započítává.

Minimální doba pojištění pro nárok na starobní důchod

Aktuální podmínkou pro nárok na starobní důchod je získání minimální doby pojištění ve výši 35 let. Doba pojištění se skládá z dvou hlavních složek:

  • Odpracované roky: Čas, kdy byl člověk zaměstnán nebo podnikal a odváděl sociální pojištění.
  • Náhradní doby pojištění: Období, kdy osoba nebyla zaměstnána, ale přesto je tato doba započítána do pojištění, například péče o dítě nebo pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

Podmínky bez náhradních dob pojištění

Pokud si člověk neodpracuje 35 let ani se započítáním náhradních dob, může mít stále nárok na starobní důchod, pokud dosáhne alespoň 20 let pojištění bez započítání náhradních dob. Takový nárok se ovšem liší ve výši vypláceného důchodu.

Jak zjistit, kolik let pojištění máte?

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) umožňuje kontrolu odvedeného pojištění. Doporučuje se pravidelně kontrolovat evidenci pojištění, především pokud osoba měnila zaměstnavatele, pracovala v zahraničí nebo byla OSVČ.

Možnosti doplacení pojistného

Pokud člověku chybí několik let do požadované doby pojištění, je možné doplatit si pojistné za určité období. Toto se týká například osob samostatně výdělečně činných nebo osob, které část svého života pracovaly v zahraničí.

Související články